تفاوت کرک ، پچ ، کیجن ، لایسنس

Excerpt This Content:

لایسنس چیست؟ License در لغت به معناي پروانه و در علم كامپيوتر به معناي مجوز استفاده از يك نرم افزار يا سخت افزار مي باشد.در صورتی که اگر از لایسنس معتبر بر روی نرم افزار مورد نظر مانند ویندوز یا هر نرم افزار دیگر استفاده نمایید، از صحت امنیت بیشتر و همچنین ارائه تسهیلات از جمله دریافت Update از شرکت مقابل می باشید. براي توليد نرم […]

لایسنس چیست؟

License در لغت به معناي پروانه و در علم كامپيوتر به معناي مجوز استفاده از يك نرم افزار يا سخت افزار مي باشد.در صورتی که اگر از لایسنس معتبر بر روی نرم افزار مورد نظر مانند ویندوز یا هر نرم افزار دیگر استفاده نمایید، از صحت امنیت بیشتر و همچنین ارائه تسهیلات از جمله دریافت Update از شرکت مقابل می باشید.

براي توليد نرم افزار معمولا هزينه هايي توسط سازنده آن نرم افزار مصرف مي شود. افراد يا شركت هاي تهيه كننده اين نرم افزارها پس از توليد محصول براي دريافت هزینه زحمات خود در قبال استفاده ديگران از اين نرم افزار از آن ها درخواست پرداخت هزينه مي كنند. براي دريافت اين هزينه معمولا مجوزی صادر مي شود كه تنها افرادی كه هزينه مربوطه را پرداخت كرده باشند مجاز به استفاده از نرم افزار باشند. اين مجوز را اصطلاحا لایسنس  و یا اجازه نامه مي گويند. اجازه نامه علاوه بر دريافت هزينه براي صدور مجوز ممكن است درخواست هاي ديگري از كاربر داشته باشد . به عنوان مثال ممكن است Grant License يك نرم افزار تنها به كاربراني داده شود كه توان و مهارت هاي لازم در استفاده از آن را داشته باشند. طبق قوانين بين المللي استفاده از نرم افزارهايي كه داراي پروانه مي باشند، تنها با تهيه جواز آن امكان پذير بوده و در صورت امتناع از انجام اين كار فرد متخلف مورد پيگرد قانوني قرار خواهد گرفت.

اگر به دلیل تحریم نتوانیم از لایسنس قانونی استفاده کنیم  . . . . راه حل چیست ؟ 

با توجه به اینکه در کشورهای جهان سوم  که حق کپی رایت رعایت نمی شود یا هزینه تهیه لایسنس در توان  فرد نیست،می توان از نرم افزارهای crack که در اینترنت می باشد استفاده کرد، البته منظور از کرک همان شکستن قفل لایسنس می باشد، که بدون پرداخت هزینه می توان از آن محصول استفاده کرد، مانند انوع نسخه نصب ویندوز که در ایران کرک آن نصب می گردد.

 

Keygen

کیجن مخفف عبارت (key Generator) است.
فردی با دانش مهندسی معکوس با بررسی روند های نرم افزار به الگوریتم تولید لایسنس آن پی برده است و اقدام به ایجاد فایل اجرایی می کند که به کمک آن می توانیم سریال نامبر معتبر  نرم افزار خودمان  هر بار بسازیم و قابلیت نرم افزار رو به صورت کامل داشته باشیم ، نکته این است که هیچ تغییری در فایل اجرایی برنامه به وجود نمی آید.

Crack

کرکر ها ( نوعی از هکر ها ) در کرک کردن نرم افزار، برنامه ای که دارای محدودیت را با دانش  برنامه نویسی  فایل اصلی و اجرایی نرم افزار را دستکاری و تغییراتی در جهت استفاده از نرم افزار بدون داشتن لایسنس انجام می دهند . در این روش ممکن هست برخی از بخش های نرم افزار غیرقابل استفاده یا به درستی کار نکنند .
این فایل به صورت کرک در کنار نرم افزار ارائه می شود که پس از نصب نرم افزار اصلی کرک نصب می شود و فایل کرک شده جایگزین فایل اصلی می شود.

Patch

پچ هم مانند کرک هست ، ولی در Patch بعضی نرم افزار ها غیر از فایل اصلی احتمال دارد فایل های جانبی هم دستکاری یا فایل های جعلی به آن اضافه شود . مانند DLL ها و …

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  مطالب مرتبط

  لینک کوتاه
  0